Organizované donašečství je prý prostředkem diktatur. Je tomu opravdu tak?

12. 10. 2018 16:06:24
AfD spustilo webový portál s názvem „Neutrální školy“, kde mohou žáci podávat stížnosti na porušování politické neutrality ve školách. Je to opravdu „organizované donašečství“, jak tvrdí německá ministryně spravedlnosti?

Příslušnou zprávu lze nalézt například zde. Zástupci AfD to zdůvodňují tak, že strana údajně shromáždila důkazy o tom, že si učitelé připadají být nuceni k tomu, aby ve škole vyjádřili svůj názor na AfD a vylíčili ji jako „radikální, nelidskou a chladnou“. Kromě toho údajně dochází k tomu, že po školách bývají vyvěšovány výzvy žákům k účasti na demonstracích proti AfD. Jinak řečeno, AfD chce tímto způsobem zajistit, aby vyučování bylo v tomto směru politicky neutrální.

Učitelům ani politikům z jiných stran se to vesměs nelíbí, za vše hovoří vyjádření německé ministryně spravedlnosti Katariny Barleyové: „Organizované donašečství je prostředkem diktatur. Pokud chce nějaká strana něco takového využívat, aby odhalila učitele, kteří jí nejsou nakloněni, a postavila je na pranýř, odhaluje mnoho o svém vlastním chápání demokracie“.

Pokusme se nyní o nezaujatý pohled. Předně, uvědomme si, že dnešní svět je plný organizovaného donašečství, nebo chcete-li organizovaného oznamování.

Povinné oznamování trestných činů.

Většinu trestných činů jsou jejich oběti i svědci povinni hlásit, a málokdo by to považoval za projev diktatury. Cílem je pomoci policii takové činy odhalit a najít jejich viníky, a zabránit opakování podobných činů do budoucna. Do této kategorie spadá také oznamovací povinnosti škol a školských zařízení. V určitých případech šikanování dětí mají totiž školy vůči některým institucím oznamovací povinnost, a i zde se tedy jedná o organizované povinné oznamování.

Dobrovolné oznamování přestupků.

Oznamování přestupků již obecně povinné není, je dobrovolné. A jsou případy, kdy toto dobrovolné oznamování má do jisté míry organizovaný charakter:

Linky pomoci a bezpečí

Aby to oběti nejrůznějšího druhu násilí měly s oznamováním jednodušší, existuje řada linek bezpečí nebo linek pomoci (pro oběti sexuálního násilí, pro dětské oběti domácího násilí a podobně), přičemž čísla na tyto linky bývají organizovaně zveřejňována. Pokud jen projde médii informace o zprovoznění linky bezpečí, kam můžou lidé v případě ohrožení zavolat, je to v pořádku. Pokud by však probíhala masivní veřejná mediální kampaň ve smyslu „Udej si svého násilníka!“, bylo by to již na pováženou. Na jednu stranu je sice správné povzbudit každého, aby se nebál násilí na sobě páchané oznámit, ale i zde je třeba postupovat s rozmyslem, aby to nezpůsobilo druhý extrém (hon na čarodějnice). Představa společnosti, kde téměř každý udává každého kvůli maličkostem, není zrovna ideální.

Oznamování přestupků proti veřejnému pořádku a občanskému soužití

Řada obcí má na svých internetových portálech stránku s instrukcemi, kdy, jak a komu nejlépe podobné přestupky hlásit. Pokud město prostě jen takto zveřejní jak v podobných případech postupovat, je to v pořádku a pro většinu lidí je to přijatelné. Pokud by ale město spustilo veřejnou kampaň nazvanou „Udej svého souseda“, zřejmě by to vyvolalo vlnu nevole. Záměr je v obou případech podobný, ale rozdíl tu přeci jenom je – první případ prostě jen obyvatelům usnadňuje oznámení přestupku, pokud se k tomu sami dobrovolně rozhodnou, druhý případ je však již k oznamování přímo vybízí. A to je rozdíl.

Kampaň #MeToo

Rozeberme si tuto kampaň samostatně. V tomto případě se také zcela zjevně jedná o případ organizovaného dobrovolného oznamování. Na rozdíl od předchozích případů (kdy cílem je, aby trestný čin či přestupek byl nahlášen příslušné instituci k řešení), zde se jedná o veřejnou internetovou kampaň, kde pachatelé trestných činů či přestupků jsou veřejně oznamováni.

Je jistě možné tvrdit, že nikdo nikoho masově nevyzývá k udávání násilníků, a že v tomto smyslu je #MeToo vlastně jen jakousi obdobou linky bezpečí. Skutečné linky bezpečí ale nezveřejňují online na internetu, kdo koho za co nahlásil, v případě #MeToo jsou však veškerá oznámení veřejně přístupná. V tom je podstatný rozdíl. Ano, odstrašující účinek pro případné další násilníky tím může být silně umocněn, na druhou stranu to ve společnosti může vyvolávat atmosféru strachu – zejména pak ve spojení s novou morálkou, kdy firmy pro jistotu kohokoliv podezřelého z nějakého rasového či sexuálního deliktu ihned propustí, bez ohledu na to zda jsou nebo nejsou tito podezřelí následně obviněni či odsouzeni. Ano, v USA se toto již děje. Doufejme jen, že jde o izolované případy, a že se toto nestane všeobecnou normou a firmy nezačnou propouštět své zaměstnance třeba i jen za dopravní přestupky, se zdůvodněním, že daná firma „vyznává jiné hodnoty“.

Z tohoto pohledu je kampaň #MeToo skutečně již za hranou. Proč v tomto případě německá ministryně spravedlnosti nebije na poplach, a nevaruje před „genderovou diktaturou“? Jedná se přeci o organizované donašečství. Na podobný dotaz by zřejmě odpověděla v tom smyslu, že kampaň #MeToo je přeci pro dobrou věc, pro potírání násilí na ženách, a pokud někdo její smysl zpochybňuje, tak tím vlastně násilí na ženách schvaluje. Ve skutečnosti však účel kampaně zpochybňuje málokdo, kritiky bývají zaměřeny na její formu a provedení (veřejný hon na čarodějnice).

Omezování násilí na ženách, i snaha o politicky neutrální školství, jsou bezpochyby správné co do záměru. Obojí jsou cíle, kterých chceme dosáhnout. Přesto je přinejmenším diskutabilní, zda forma veřejného lynče, nebo chcete-li organizovaného veřejného donašečství, je zvolena ideálně. Netřeba sice přímo tvrdit, že je to prostředek diktatury, ale takový způsob veřejného oznamování jenom zvyšuje napětí ve společnosti, a polarizuje proti sobě vždy dva tábory – buď ženy proti mužům v případě #MeToo, nebo jednu politickou stranu proti ostatním v případě kampaně AfD.

I proto je třeba tuto akci AfD odsoudit, a to ne její účel, ale způsob jejího provedení. Ano, bavme se o politické neutralitě ve školách, řešme jak toho dosáhnout, ale nespouštějme veřejný hon na čarodějnice. Jistě, nechť se AfD pokusí iniciovat zpřísnění legislativy v zájmu apolitizace školství, a pokud to vládnoucí strany odmítnou, může to využít v příští volební kampani jako politický bod a argumentovat tak, že vládnoucí strany školy záměrně politizují. Ale podobně jako #MeToo, tak i nynější kampaň AfD je skutečně za hranou, protože obě splňují parametry organizovaného veřejného udavačství. A organizované veřejné udavačství opravdu není to, co povede naši společnost dále ke vzájemné toleranci a k vzájemné důvěře.

Autor: Ivan Rychtr | pátek 12.10.2018 16:06 | karma článku: 20.71 | přečteno: 1869x


Další články blogera

Ivan Rychtr

Lesk a bída euroskepticismu, aneb pozor na vylití vaničky i s dítětem!

Je pravda, že jakákoliv kritika EU přihrává sympatizanty stranám usilujícím o vystoupení z Unie? Pokusme se nad tím zamyslet...

18.10.2018 v 14:21 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 388 | Diskuse

Ivan Rychtr

EU vzkazuje: „Diverzita ras a kultur je povinná, diverzita názorů na toto téma je tabu.“

Hlasování Evropského parlamentu proti Maďarsku má širší význam. Jde o to, že EU svévolně povyšuje další a další své levicové ideály na základní Evropské hodnoty, a nutí násilím své členy, aby je takto přijímali.

17.9.2018 v 0:05 | Karma článku: 44.27 | Přečteno: 3209 | Diskuse

Ivan Rychtr

SEXISMUS – neměli bychom se my muži už konečně také ozvat?

Možná se to nezdá, ale i muži bývají obětí sexismu, poslední dobou dokonce stále častěji. Proč se o tom nepíše a nemluví? Zde tedy pokus o trochu netradiční pohled.

12.9.2018 v 17:08 | Karma článku: 38.43 | Přečteno: 3309 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Vyznamenání pachatelů vražd Mašínů jednohlasně schvalujeme, vyznamenání Ondráčka vadí

Taky jste se zbláznili z toho, že Ondráček dostal jakési vyznamenaní, i když zatím ještě ne od Zemana? Pak nejste sami, z toho se evidentně zbláznil kdekdo

22.10.2018 v 18:42 | Karma článku: 12.23 | Přečteno: 365 | Diskuse

Gabriela Onderková

Opavané ve volbách podpořili zločince, koalice jejich volbu potvrdila.

Je to smutné, ale je to tak. Andrej Babiš na Opavsku opět boduje. Těžko říct, jakou motivaci měli voliči, když házeli svůj volební lístek do urny.

22.10.2018 v 18:00 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 119 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Právní řád nesmí sloužit ideologiím a cizím zájmům

Přání právníka republice k 100. výročí: Ať je náš právní řád vtělením spravedlnosti, trvalých hodnot a národních zájmů. Nikdy nesmí být pohůnkem pomíjivých ideologií a zájmů cizích.

22.10.2018 v 14:50 | Karma článku: 24.54 | Přečteno: 594 | Diskuse

Vít Hassan

FOTOREPORTÁŽ: Pochod ukrajinských nacionalistů v Kyjevě

V ukrajinském Kyjevě se 14.10. 2018 u příležitosti výročí smrti Stepana Bandery konal pochod ukrajinských nacionalistů. Byl organizovaný stranou Svoboda, Pravým sektorem, Nacionálním Korpusem a Nacionálními družinami.

22.10.2018 v 14:07 | Karma článku: 27.71 | Přečteno: 2088 | Diskuse

Jan Bartoň

Lidovky.cz: Manipulace s informacemi o migrační koloně do USA

Lidovky.cz pokračují v kampani proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Tentokrát kritizují vyhrožování uzavřením hranic USA před údajnou kolonou migrantů ze Střední Ameriky.

22.10.2018 v 13:05 | Karma článku: 36.85 | Přečteno: 1434 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 33.40 Průměrná čtenost 1913

Jsem absolventem UK, pracuji v energetice, a zajímám se o mezinárodní politiku, vědu a techniku, kosmologii. Mám rád zvířata a přírodu. Takže taková všehochuť... :-)

Najdete na iDNES.cz