Lesk a bída euroskepticismu, aneb pozor na vylití vaničky i s dítětem!

18. 10. 2018 14:21:21
Je pravda, že jakákoliv kritika EU přihrává sympatizanty stranám usilujícím o vystoupení z Unie? Pokusme se nad tím zamyslet...

Připomeňme si nejprve definici pojmů „měkký“ a „tvrdý“ euroskepticismus dle Wikipedie:

Měkký euroskepticismus: Jedná se o „nahodilou nebo kvalifikovanou“ opozici vůči evropské integraci. Zastánci tohoto typu euroskepticismu se nestaví proti členství v EU či evropské integraci, nicméně zastávají „kvalifikovanou opozici“ vůči jedné nebo více evropským politikám.

Tvrdý euroskepticismus: Představuje striktní odmítnutí celého projektu evropské ekonomické a politické integrace. Strany vyznávající tvrdý euroskepticismus odmítají vstup či setrvání vlastní země v Evropské unii.

Takže jinak řečeno – zdaleka ne všichni, kdo kritizují nějaký aspekt bruselské politiky, chtějí vystoupit z EU!

Nedávno jsem nicméně byl konfrontován s názorem, že články kritizující EU nahrávají stranám jako je SPD, tedy snahám o vystoupení ČR z EU. Protože se považuji za tzv. „měkkého euroskeptika“, tak mne podobný názor zprvu překvapil. Vždyť EU kritizuji právě proto, že chci v EU zůstat a její politika mi proto není lhostejná! Když se však nad tím zamyslíme, něco na tom je – pokud nějaká politická strana skutečně prosazuje vystoupení z EU, jistě jí k tomu články kritizující Unii (ať už z jakéhokoliv důvodu) napomáhají, resp. jí „přihrávají“ sympatizanty. Přitom většina měkkých euroskeptiků píše články vůči EU převážně kritické, zatímco pochvalnými články šetří – vždyť proč psát o něčem, co je v pořádku?

Podle posledních průzkumů (viz např. zde, originál zde) je většina Čechů přesvědčena, že naše členství v EU je pro nás výhodné (na otázku „Když vezmete vše v úvahu, řekli byste, že pro Vaši zemi je členství v EU spíše výhodné či nikoliv?“ odpovědělo 64% Čechů, že je výhodné, 28% že není výhodné, a zbytek byl nerozhodný). Z toho by se dalo vyvodit, že většina autorů kritických článků o EU jsou i přes svoji kritiku spíše pro setrvání v EU, neboť naše členství vnímají spíše jako výhodné. Dost pravděpodobně je toto dáno typicky českou mentalitou, Češi jsou ze strany cizinců údajně vnímáni jako reptající a stále s něčím nespokojený národ, s nedůvěrou ve státní instituce a úřady, šetřící chválou na cokoliv, a s charakteristických „švejkovským“ humorem, který cizinci často nechápou. To by také vysvětlovalo velký podíl měkkých euroskeptiků v českém mediálním prostoru. A také to vysvětluje skutečnost, že většina české veřejnosti na jednu stranu kritizuje např. imigrační politiku EU, ale na druhou stranu považuje členství v EU za výhodné.

Čím více kritických článků k EU, tím více bodů pro strany usilující o vystoupení z Unie, na tom se lze asi shodnout, i když diskuze na toto téma by jistě neškodila. Možná i jako případná motivace pro píšící měkké euroskeptiky, aby občas o EU také napsali něco pozitivního. Pokud chceme v EU zůstat, neměli bychom ji jenom kritizovat. Neznamená to ovšem, že kritizovat bychom neměli vůbec – jde jen o to, abychom neustálým kritizováním nevyli vaničku i s dítětem.

A ještě poznámka k výše citovanému průzkumu. Je třeba dát pozor na správnou interpretaci jeho výsledků. Kromě výše uvedené otázky tam byla ještě jedna podobná: „Obecně řečeno, myslíte, že členství Vaší země v EU je ...“, a zde 39% Čechů odpovědělo „dobrá věc“, 17% „špatná věc“, 42% „ani dobrá ani špatná věc“, a zbytek neodpověděl. Některé články záměrně uvádějí jen to, že pouze 39% Čechů (nejméně z celé EU) považují členství v EU za dobrou věc. To však neznamená, že většina Čechů chce z EU vystoupit. Na přímou otázku, jak by v případném referendu Češi volili, 47% by volilo pro setrvání, 24% by volilo pro vystoupení, a 29% si nejsou jisti. Viz dole konkrétní výsledky pro ČR (Zdroj údajů v grafu viz zde.):

Autor: Ivan Rychtr | čtvrtek 18.10.2018 14:21 | karma článku: 7.72 | přečteno: 403x

Další články blogera

Ivan Rychtr

Tak nám ochránci zvířat opět zabodovali!

Zakažme zvířata v cirkusech! Zakažme chování domácích mazlíčků! Zakažme chov užitkových zvířat! Vegetariánství povinně pro všechny! Ano, tak nějak to asi bude pokračovat...

26.10.2018 v 15:27 | Karma článku: 25.39 | Přečteno: 647 | Diskuse

Ivan Rychtr

Organizované donašečství je prý prostředkem diktatur. Je tomu opravdu tak?

AfD spustilo webový portál s názvem „Neutrální školy“, kde mohou žáci podávat stížnosti na porušování politické neutrality ve školách. Je to opravdu „organizované donašečství“, jak tvrdí německá ministryně spravedlnosti?

12.10.2018 v 16:06 | Karma článku: 20.72 | Přečteno: 1878 | Diskuse

Ivan Rychtr

EU vzkazuje: „Diverzita ras a kultur je povinná, diverzita názorů na toto téma je tabu.“

Hlasování Evropského parlamentu proti Maďarsku má širší význam. Jde o to, že EU svévolně povyšuje další a další své levicové ideály na základní Evropské hodnoty, a nutí násilím své členy, aby je takto přijímali.

17.9.2018 v 0:05 | Karma článku: 44.29 | Přečteno: 3227 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Čumpelík

Nemyslím si, že ta estráda kolem výročí 17 listopadu skončila, pokračování je připraveno

Většinou se máme dobře, zvyšují se platy, dávky, důchody i naše zahraniční politika je konečně slyšet i v EU. Kdo za to může? Nelze pominout podstatný vliv premiéra Andreje Babiše s ANO, společně s ČSSD, tedy tato a minulá vláda.

18.11.2018 v 13:23 | Karma článku: 19.17 | Přečteno: 131 |

Jiri Kucera

Odstraňme Babiše - ale ve volbách

Je těžké najít smysluplný důvod k zastání se premiéra Babiše v současné kauze "únos". ..............

18.11.2018 v 11:32 | Karma článku: 22.67 | Přečteno: 615 | Diskuse

Miroslav Dvořák

Proč jsem neslavil 17. listopad?

Rozhodně ne proto, že bych obdivoval státem řízenou ekonomiku. Nebo proto, že by se mi stýskalo po pánech typu Štrougala, Jakeše nebo Adamce. A to už vůbec nemluvím o partě kolem soudruha Gottwalda.

18.11.2018 v 11:20 | Karma článku: 33.78 | Přečteno: 673 | Diskuse

Ladislav Cihlář

Slonková a Kubík se dopustili trestného činu v kauze Babiš junior.

Náš poslanec pan Filip za komunistickou stranu Čech a Moravy zhodnotil v ČT práci novinářů Kubíka a Slonkové ve Švýcarsku v bytě Babiše juniora za trestně stihatelnou.

18.11.2018 v 10:13 | Karma článku: 37.41 | Přečteno: 1399 | Diskuse

Jindřich Tůma

Proč ústava pláče a Zeman se chechtá

aneb zamyšlení nad zákonem, jež tady již neplatí. Ústavou České Republiky. čl. 59 Ústavy ČR "Slib prezidenta republiky zní: "Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony."

18.11.2018 v 9:47 | Karma článku: 20.62 | Přečteno: 454 | Diskuse
Počet článků 30 Celková karma 28.68 Průměrná čtenost 1878

Jsem absolventem UK, pracuji v energetice, a zajímám se o mezinárodní politiku, vědu a techniku, kosmologii. Mám rád zvířata a přírodu. Takže taková všehochuť... :-)

Najdete na iDNES.cz