Lesk a bída euroskepticismu, aneb pozor na vylití vaničky i s dítětem!

18. 10. 2018 14:21:21
Je pravda, že jakákoliv kritika EU přihrává sympatizanty stranám usilujícím o vystoupení z Unie? Pokusme se nad tím zamyslet...

Připomeňme si nejprve definici pojmů „měkký“ a „tvrdý“ euroskepticismus dle Wikipedie:

Měkký euroskepticismus: Jedná se o „nahodilou nebo kvalifikovanou“ opozici vůči evropské integraci. Zastánci tohoto typu euroskepticismu se nestaví proti členství v EU či evropské integraci, nicméně zastávají „kvalifikovanou opozici“ vůči jedné nebo více evropským politikám.

Tvrdý euroskepticismus: Představuje striktní odmítnutí celého projektu evropské ekonomické a politické integrace. Strany vyznávající tvrdý euroskepticismus odmítají vstup či setrvání vlastní země v Evropské unii.

Takže jinak řečeno – zdaleka ne všichni, kdo kritizují nějaký aspekt bruselské politiky, chtějí vystoupit z EU!

Nedávno jsem nicméně byl konfrontován s názorem, že články kritizující EU nahrávají stranám jako je SPD, tedy snahám o vystoupení ČR z EU. Protože se považuji za tzv. „měkkého euroskeptika“, tak mne podobný názor zprvu překvapil. Vždyť EU kritizuji právě proto, že chci v EU zůstat a její politika mi proto není lhostejná! Když se však nad tím zamyslíme, něco na tom je – pokud nějaká politická strana skutečně prosazuje vystoupení z EU, jistě jí k tomu články kritizující Unii (ať už z jakéhokoliv důvodu) napomáhají, resp. jí „přihrávají“ sympatizanty. Přitom většina měkkých euroskeptiků píše články vůči EU převážně kritické, zatímco pochvalnými články šetří – vždyť proč psát o něčem, co je v pořádku?

Podle posledních průzkumů (viz např. zde, originál zde) je většina Čechů přesvědčena, že naše členství v EU je pro nás výhodné (na otázku „Když vezmete vše v úvahu, řekli byste, že pro Vaši zemi je členství v EU spíše výhodné či nikoliv?“ odpovědělo 64% Čechů, že je výhodné, 28% že není výhodné, a zbytek byl nerozhodný). Z toho by se dalo vyvodit, že většina autorů kritických článků o EU jsou i přes svoji kritiku spíše pro setrvání v EU, neboť naše členství vnímají spíše jako výhodné. Dost pravděpodobně je toto dáno typicky českou mentalitou, Češi jsou ze strany cizinců údajně vnímáni jako reptající a stále s něčím nespokojený národ, s nedůvěrou ve státní instituce a úřady, šetřící chválou na cokoliv, a s charakteristických „švejkovským“ humorem, který cizinci často nechápou. To by také vysvětlovalo velký podíl měkkých euroskeptiků v českém mediálním prostoru. A také to vysvětluje skutečnost, že většina české veřejnosti na jednu stranu kritizuje např. imigrační politiku EU, ale na druhou stranu považuje členství v EU za výhodné.

Čím více kritických článků k EU, tím více bodů pro strany usilující o vystoupení z Unie, na tom se lze asi shodnout, i když diskuze na toto téma by jistě neškodila. Možná i jako případná motivace pro píšící měkké euroskeptiky, aby občas o EU také napsali něco pozitivního. Pokud chceme v EU zůstat, neměli bychom ji jenom kritizovat. Neznamená to ovšem, že kritizovat bychom neměli vůbec – jde jen o to, abychom neustálým kritizováním nevyli vaničku i s dítětem.

A ještě poznámka k výše citovanému průzkumu. Je třeba dát pozor na správnou interpretaci jeho výsledků. Kromě výše uvedené otázky tam byla ještě jedna podobná: „Obecně řečeno, myslíte, že členství Vaší země v EU je ...“, a zde 39% Čechů odpovědělo „dobrá věc“, 17% „špatná věc“, 42% „ani dobrá ani špatná věc“, a zbytek neodpověděl. Některé články záměrně uvádějí jen to, že pouze 39% Čechů (nejméně z celé EU) považují členství v EU za dobrou věc. To však neznamená, že většina Čechů chce z EU vystoupit. Na přímou otázku, jak by v případném referendu Češi volili, 47% by volilo pro setrvání, 24% by volilo pro vystoupení, a 29% si nejsou jisti. Viz dole konkrétní výsledky pro ČR (Zdroj údajů v grafu viz zde.):

Autor: Ivan Rychtr | čtvrtek 18.10.2018 14:21 | karma článku: 7.73 | přečteno: 410x

Další články blogera

Ivan Rychtr

Tak nám ochránci zvířat opět zabodovali!

Zakažme zvířata v cirkusech! Zakažme chování domácích mazlíčků! Zakažme chov užitkových zvířat! Vegetariánství povinně pro všechny! Ano, tak nějak to asi bude pokračovat...

26.10.2018 v 15:27 | Karma článku: 25.53 | Přečteno: 655 | Diskuse

Ivan Rychtr

Organizované donašečství je prý prostředkem diktatur. Je tomu opravdu tak?

AfD spustilo webový portál s názvem „Neutrální školy“, kde mohou žáci podávat stížnosti na porušování politické neutrality ve školách. Je to opravdu „organizované donašečství“, jak tvrdí německá ministryně spravedlnosti?

12.10.2018 v 16:06 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 1890 | Diskuse

Ivan Rychtr

EU vzkazuje: „Diverzita ras a kultur je povinná, diverzita názorů na toto téma je tabu.“

Hlasování Evropského parlamentu proti Maďarsku má širší význam. Jde o to, že EU svévolně povyšuje další a další své levicové ideály na základní Evropské hodnoty, a nutí násilím své členy, aby je takto přijímali.

17.9.2018 v 0:05 | Karma článku: 44.32 | Přečteno: 3243 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Nejkratší schůze sněmovny

Opozice si už celý týden kasala rukávy, aby to na mimořádné schůzi, kterou její poslanci svolali, pořádně nandala nemožné vládě.

26.4.2019 v 12:50 | Karma článku: 13.49 | Přečteno: 288 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Babiš vs. Zeman aneb jestřáb kontra jestřáb

Babiš je výpraskem, který jsme dostali všichni. I my, kteří jsme si ho nezasloužili. A místo poučení se dál motáme v kruhu.

26.4.2019 v 12:13 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 259 | Diskuse

Petr Burian

Nemocnej

Krátká povídka na motivy návrhu novely antidiskriminačního zákona č. 198/2009 Sb. V něm se mj. navrhuje, aby potenciální diskriminující hovádko přineslo samo hmatatelné a nezvratné důkazy o tom, že se vlastně vůbec nic nestalo.

26.4.2019 v 11:56 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 280 | Diskuse

Ivo Hnilica

Rozpad SSSR - neuchopená příležitost nové Evropy

Zánikem SSSR, USA a Evropa včetně nás jsme dostali historickou šanci, žít mezi sebou tedy státy v přátelské kooperaci - povýšenecky a přezíravě jsme s ní pohrdliKapitola historie nové Evropy se začala psát v roce 1985 s příchodem

26.4.2019 v 11:55 | Karma článku: 12.31 | Přečteno: 273 | Diskuse

Jakub Moravčík

Eurovolby: jít, či nejít?

Či v mém případě přesněji: vhodit u eurovoleb do urny planý, či neplatný lístek? Jsem v této věci trochu na vážkách a tak jsem se rozhodl sepsat na toto téma kratší veřejnou meditaci.

26.4.2019 v 11:55 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 218 | Diskuse
Počet článků 30 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1888

Jsem absolventem UK, pracuji v energetice, a zajímám se o mezinárodní politiku, vědu a techniku, kosmologii. Mám rád zvířata a přírodu. Takže taková všehochuť... :-)

Najdete na iDNES.cz